Podľa definície server môže byť počítač, úložné zariadenie alebo akýkoľvek program, ktorý spravuje sieťové zdroje. Zatiaľ čo virtuálny server je server, ktorý rozdeľuje softvérové a hardvérové možnosti servera, ktorý vytvára tieto nezávislé systémy. Vrstva virtualizácie oddeľuje jeden fyzický server a delí sa na viacero sekcií vytvárajúcich tieto nezávislé systémy.
Vo výpočtovej technike je virtualizácia známa jednoducho ako vytvorenie virtuálnej (skôr než skutočnej) verzie niečoho – môže to byť s ohľadom na operačný systém, server, sieť alebo úložný priestor. S virtualizáciou môže jeden fyzický hostiteľ obsahovať viacero virtuálnych serverov. Vyvoláva to však relevantnú otázku: ako spravujete tieto viaceré servery?
V tomto článku sa najprv pozrieme na základy virtuálnych serverov, výzvy, ktoré predstavujú, a čo je najdôležitejšie, ako vytvoriť plán správy na optimalizáciu ich využitia.
Stručne povedané, virtuálny server zdieľa hardvérové a softvérové zdroje s ostatnými používateľmi – na rozdiel od vyhradeného servera. Alebo, aby to bolo jasnejšie, napodobňuje funkcie dedikovaného servera. Namiesto jedného vyhradeného prostriedku máte viacero virtuálnych, ktoré existujú na jednom serveri. Virtuálne servery prichádzajú s mnohými výhodami, z ktorých hlavnou je schopnosť spúšťať viacero aplikácií a operačných systémov s menším počtom zdrojov. V tomto virtuálnom prostredí môžu mať správcovia webových stránok rôzne názvy domén, správy e-mailov, protokoly súborov, adresy IP a analýzy.
Každý server môže navyše nezávisle udržiavať bezpečnostné systémy a heslá. Ako je to možné? Prostredníctvom prístupu root. Táto funkcia vám umožňuje prevziať kontrolu nad vaším serverom. Môžete inštalovať aplikácie pre celý server, konfigurovať ich a upravovať ľubovoľný súbor na serveri. Niektorí poskytovatelia hostingu virtuálnych privátnych serverov vám umožňujú spravovať a robiť efektívne rozhodnutia týkajúce sa serverových zdrojov a poskytujú vám skvelú kontrolu nad prostredím servera.
Virtuálne servery prichádzajú s celým radom výhod, ako sú — zníženie nákladov na hardvér, rýchlejšie poskytovanie a nasadenie, rýchle zotavenie po havárii, úplný root prístup, vyšší výkon a úspora energie. Takže, aký je problém?
Množstvo zdrojov a výhod vytvára výzvy:
Virtuálne servery, aj keď sú efektívne, môžu negatívne ovplyvniť fyzické zdroje, a preto je kľúčová správa serverov – privádzame nás k tretej časti tohto článku.
Správa virtuálnych serverov sa týka aktu údržby a správy virtuálnych serverov. Zahŕňa to aj sledovanie výkonu v priebehu času. To vám pomôže analyzovať a určiť problémy súvisiace s výkonom na vašich serveroch, optimalizovať využitie zdrojov a predchádzať poruchám hardvéru. Ďalšia otázka je ako?
Keďže nemusíte míňať peniaze na správu fyzických serverov, virtuálne servery sa ukážu ako celkom ekonomické. Výsledkom je, že stratégia správy virtuálnych serverov je dynamickejšia. IT tím, ktorý spravuje vaše virtuálne servery, to bude musieť robiť proaktívne – čo vašim serverom umožní zvládnuť zmeny a obchodné požiadavky a prispôsobiť sa im.
Toto monitorovanie a optimalizácia musí byť nepretržitá. Váš tím musí čo najlepšie využiť zdroje tým, že ich pridelí podľa potreby. Vďaka tomu bude vaša infraštruktúra škálovateľná a pripravená na akékoľvek požiadavky na pracovné zaťaženie, pretože váš podnik neustále rastie.
Hlavným cieľom tohto kroku je vyhnúť sa akýmkoľvek nedostatkom, ktoré pramenia z prílišného napínania zdrojov alebo ich nadmerného využívania. Denné kontroly vám umožnia vyhnúť sa scenáru, kedy sú služby negatívne ovplyvnené nedostatkom zdrojov. Okrem toho, ak sa nejaké zdroje posielajú do vyradených virtuálnych strojov, denné monitorovanie zabezpečí, že tieto zdroje budú smerované tam, kde sú potrebné. Týmto spôsobom znížite plytvanie a uistíte sa, že prostriedky sú dostupné pre iné hosťované virtuálne stroje.
Váš IT tím je chrbtovou kosťou vášho podnikania. Ak nie sú správne vyškolení alebo nemajú nástroje, ktoré potrebujú, nebudú schopní riešiť žiadne problémy, ktoré sa objavia. Aj keď je toho na virtuálnom serveri menej na správu, váš tím musí byť stále pripravený na zvládnutie akejkoľvek katastrofy alebo požiadavky.
Oboznámte svoj tím s infraštruktúrou a uistite sa, že pozná osvedčené postupy. Tým sa zabezpečí, že dokážu neutralizovať akýkoľvek problém skôr, ako ovplyvní zážitok koncového používateľa. Našťastie mnohí výrobcovia virtualizácie zahŕňajú školiace materiály, nástroje, lacné aplikácie a služby, ktoré pomáhajú spravovať virtuálny server. Tieto nástroje vám poskytnú prehľad o všetkých virtuálnych serveroch, ktoré spravujete, čo vám umožní robiť rozhodnutia na zlepšenie vašich služieb. Pomôžu tiež odhaliť problémové oblasti a skrátiť čas odozvy, pokiaľ ide o riešenie týchto problémov.
Túto funkciu poskytujú mnohí poskytovatelia virtualizačného softvéru, čo umožňuje správcom a manažérom IT migrovať tieto virtuálne stroje. Prečo je to dôležité? Diskutovali sme o konsolidácii viacerých virtuálnych serverov a následnom vyčerpaní zdrojov v dôsledku vysokej úrovne zanesenia sieťovej prevádzky. Táto funkcia umožňuje distribuovať konsolidované virtuálne servery, čím sa znižuje zaťaženie zdrojov skôr, ako sa to stane vážnym.
Hackeri sú všade a hľadajú chyby v ochrane. Jednou z nich je váš operačný systém – ak nie je aktualizovaný. Nedovoľte, aby sa to stalo. Aktualizácie operačného systému zvyčajne obsahujú opravy bezpečnostných chýb, ktoré ste si možno nevšimli. Nerešpektovanie aktualizácie môže znamenať, že táto konkrétna chyba zostane na vašom serveri. Navyše nepomôže ani jednoduchá aktualizácia! Uistite sa, že ste použili všetky bezpečnostné opravy navrhnuté vaším poskytovateľom operačného systému, aby ste zostali plne chránení.
Toto je nepochybne bezpečnostné opatrenie, ale pomáha minimalizovať riziká a je užitočné pre ďalšiu analýzu. Uskutočnenie pravidelnej zálohy a snímok servera zaistí, že budete môcť resetovať systém na čas pred akýmkoľvek útokom. Zabezpečí tiež, že budete mať údaje na pokračovanie bezproblémových operácií pre prípad, že by došlo k najhoršiemu. Vždy je lepšie byť v bezpečí.
ISO9001
ISO14001
ISO27001
ISO37001
Copyright © 2024 Všetky práva vyhradené